wersja testowa serwisu

[ZDJĘCIA] Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Wójcinie

dscf4618

W ubiegłą niedzielę odbyły się powiatowe obchody 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość organizowana przez Samorząd Powiatu Wieruszowskiego oraz Samorząd Gminy Łubnice miała miejsce w Wójcinie.

Uroczystość rozpoczęto Mszą Św. za Ojczyznę, sprawowaną w Kościele Parafialnym p.w. św. Katarzyny i św. Walentego w Wójcinie. Następnie już na dziedzińcu kościoła pod symboliczną tablicę poświęconą poległym za Ojczyznę w latach 1939-1945, przedstawiciele Samorządu Powiatowego, Samorządów Gminnych, jednostek powiatowych oraz zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze pamięci.

W tym symbolicznym miejscu starosta wieruszowski Andrzej Szymanek przywołał heroiczne wydarzenia sprzed 101 lat. Przytoczył między innymi historię powstańczych walk kolejnych pokoleń o niepodległą ojczyznę, które toczono również na Ziemi Wieruszowskiej oraz w jej najbliższej okolicy.

Dalsze obchody miały miejsce w Centrum Kultury Wsi w Wójcinie, gdzie z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Wójt Gminy Łubnice Michał Pazek. Głos zabrali również obecni na uroczystości parlamentarzyści na Sejm RP.

Wydarzenie uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wójcinie oraz występ Orkiestry Dętej z Dzietrzkowic.

Przedstawiciele Powiatu Wieruszowskiego uczestniczyli również w uroczystościach gminnych, które odbywały się w Lututowie, Sokolnikach oraz Wieruszowie, gdzie uroczystość została połączona z obchodami z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie.