Zacznij działać lokalnie i zmieniaj środowisko! Przed nami ekologiczny projekt „Nasze Czyste Powietrze” w powiecie wieruszowskim

zdjecie_fot_fundacja_zwalcz_nude

Każdy z nas chciałby oddychać czystym powietrzem. Aby jednak o nie zadbać, trzeba zacząć od działania lokalnego. Województwo łódzkie jako jedne z pierwszych wprowadzają zakaz używania kotłów pozaklasowych. Uchwała wchodzi w życie 1 stycznia 2023. Jakie eko zmiany wprowadzić we własnym domu, by był ekonomiczny i ekologiczny? Jak pozyskać na nie dofinansowanie? Na te i inne pytania odpowie Fundacja Zwalcz Nudę w ramach projektu „Nasze Czyste Powietrze" – od czerwca 2022 roku w powiecie wieruszowskim zostaną zorganizowane lokalne ekopikniki oraz warsztaty. Pierwszy z nich odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 12 czerwca w Mieleszynie (gm. Bolesławiec).

Cel: pozbyć się smogu

Polski Alarm Smogowy w raporcie z 2019 roku, powołując się na Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami podał, że około 4 mln domów jednorodzinnych w Polsce posiada piece, które nie spełniają norm, tym samym odpowiadają za 52% emisji pyłów PM2.5 oraz aż 91% emisji WWA. Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Trwanie Życia w 2019 r.", ludzie z obszarów wiejskich żyją krócej niż z miast. Bezpośredni wpływ na tak dużą różnicę mają między innymi zanieczyszczenia powietrza spowodowane używaniem starych pieców. Polski Alarm Smogowy w swoim raporcie z 2019 r. podkreśla, jakie ryzyko dla zdrowia niesie za sobą zanieczyszczone powietrze np.: problemy z oddychaniem, bezpłodność, przyspieszone starzenie się układu nerwowego, nadciśnienie, a nawet zawał. Co mogą więc zrobić mieszkańcy małych miejscowości?

Program „Czyste Powietrze"

Chcesz oddychać czystym powietrzem? Chcesz mieć zdrową rodzinę i mniej płacić za ogrzewanie? Wymiana źródła ciepła na ekologiczne to już nie ekomoda, to konieczność. Z pomocą przychodzi program „Czyste Powietrze" prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierając finansowo właścicieli domów. Celem programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Do tej pory w programie „Czyste Powietrze" złożono ponad 440 tys. wniosków na ponad 7,8 mld zł dofinansowania.

Zacznij działać lokalnie!

„Nasze Czyste Powietrze" to kampania Fundacji Zwalcz Nudę, która ma na celu promocję programu „Czyste Powietrze" i wsparcie mieszkańców obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich w modernizacji budynków mieszkalnych. W ramach tych działań w powiecie wieruszowskim odbędą się ekologiczne pikniki i warsztaty, które Fundacja organizuje wspólnie z Lokalnymi Eko Liderami – czyli osobami działającymi na danym terenie. Na ekopikniku będzie można spotkać się z ekspertem, który wyjaśni, jak poprawnie wypełnić wniosek i opowie, jak dbać lokalnie o środowisko. Na piknikach oprócz wiedzy merytorycznej odbędą się animacje dla dzieci, z których dowiedzą się, co robić, żeby powietrze było czyste!

Rocznie około 13% PKB – tyle Polskę kosztuje zła jakość powietrza. To drugi największy koszt w Europie. Nie możemy więc zwlekać z działaniem. Projekt „Nasze Czyste Powietrze" to kampania, która mówi co i jak możemy zmienić. Pomagamy też w składaniu wniosku o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze". Warto zadbać o naszą planetę, bo drugiej nie mamy – mówi Krystyna Radkowska, Prezes Fundacji Zwalcz Nudę.

Pikniki w powiecie wieruszowskim:
12 czerwca, godz. 14:00 - Mieleszyn (gm. Bolesławiec), działka przy Szkole Podstawowej i sali OSP
10 lipca - Galewice (gm. Galewice)

Więcej informacji o projekcie oraz odbywających się w ramach niego wydarzeniach znajduje się tutaj: www.zwalcznude.pl/nasze-czyste-powietrze, a więcej o programie „Czyste Powietrze" na www.czystepowietrze.gov.pl. Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Zwalcz Nudę.