Najważniejsze wideo w ewe24

Za nami Spycimierskie Boże Ciało 2023

D34A752_20230609-080935_1
fot. UM Uniejów

Pierwszy czwartek po uroczystości Trójcy Świętej jest w kalendarzu katolickim ważnym wydarzeniem, ustanowionym na cześć Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wspólnota parafialna w Spycimierzu świętuje Boże Ciało na swój szczególny sposób, układając na trasie procesji eucharystycznej zjawiskowe kobierce z kwiatów. Tradycja przekazywana od przeszło 200 lat i podtrzymywana przez kolejne pokolenia została wpisana na światową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Każdego roku przyciąga do niewielkiego Spycimierza dziesiątki tysięcy pielgrzymów oraz turystów z całej Polski, nie inaczej było i tym razem.

Słynne w Polsce (a od niedawna znane już na całym świecie) kwietne dywany powstają w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu, liczącej sobie przeszło 900 lat, a więc jednej z najstarszych w kraju. Oprócz unikatowej tradycji, siłą tutejszej społeczności są mieszkańcy Spycimierza, Kolonii Spycimierz, Człop, Zielenia, Łęgu Balińskiego, którzy przejawiają ogromną miłość do kwiatów. Niemal od zawsze były one wpisane w obchody Bożego Ciała. Kwiatowe kobierce wiążą się z dużym wysiłkiem i ogromnym zaangażowaniem całej, wielopokoleniowej wspólnoty, która projektuje i usypuje dekoracje na szarych drogach codziennego użytku. Choć dla odwiedzających dywany są ucztą dla oka, dla mieszkańców parafii wydarzenie ma charakter przede wszystkim religijny.

O godzinie 17⁰⁰ na placu kościelnym rozpoczęła się główna msza święta, sprawowana przy ołtarzu polowym przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Radosława Orchowicza. W dzisiejszym nabożeństwie wzięli udział: Pan Marszałek – Grzegorz Schreiber; Posłowie na Sejm RP – Pan Piotr Polak i Pan Marek Matuszewski; Pani Starosta Powiatu Poddębickiego – Małgorzata Komajda; Burmistrz Uniejowa – Pan Józef Kaczmarek oraz jego zastępca – Pan Mirosław Madajski.

Uroczystość tradycyjnie zwieńczyła procesja, która przeszła trasą udekorowaną słynnymi na cały świat kwietnymi dywanami. Kapłanom niosącym monstrancję do czterech ołtarzy znajdujących się na szlaku, towarzyszyła pełna oprawa asysty honorowej, feretrony, poczty sztandarowe, straż OSP, dzieci sypiące kwiatki oraz Orkiestra Dęta OSP Spycimierz.

źródło: UM Uniejów

Zobacz zdjęcia: