wersja testowa serwisu

Wyjątkowa wystawa w Muzeum w Łowiczu. W niedzielę wernisaż, wśród gości Euzebiusz Smolarek

Zrzut-ekranu-2021-11-30-o-07.57.30

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę "Pierwszy mecz", która została przygotowana w 100. rocznicę rozegrania pierwszego meczu przez reprezentację Polski w piłce nożnej. Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 5 grudnia o godz. 15.00.

Wydarzenie ma przenieść widzów w czasie i przypomnieć o pierwszym meczu rozegranym przez reprezentację Polski przeciwko Węgrom 18 grudnia 1921 r. Wystawa ukazuje nie tylko dzieje naszej kadry, prezentuje także liczne przedmioty związane z piłką nożną, m.in. stroje reprezentacji Polski (w tym np. przedwojenne trzewiki footballowe) czy też proporce meczowe. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia i opisy, które przeniosą widza w niesamowitą, sportową opowieść o biało-czerwonej drużynie. Na wystawie znalazły się również stroje łowickich kadrowiczów (Przemka Płachety i Maćka Rybusa). Nie zabraknie także strojów najlepszego piłkarza na świecie – Roberta Lewandowskiego.

Wystawę otworzą: były reprezentant Polski w piłce nożnej, Euzebiusz Smolarek (47 występów w kadrze, 19 bramek: 2002 – 2010) oraz Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy „Rzeczpospolitej" i „Piłki Nożnej", autor wielu książek o tematyce sportowej.

Przed wydarzeniem odbędzie się krótka konferencja prasowa, w której oprócz zaproszonych gości weźmie udział Maciej Rybus (zawodnik Reprezentacji Polski wywodzący się z Łowicza). Niestety z powodu zaplanowanego meczu w lidze angielskiej Tottenham vs Norwich, nie będzie możliwe połączenie się z Przemkiem Płachetą (drugim z łowickich piłkarzy w kadrze).

Wystawa mogła się odbyć dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursu „Małe granty 2021" Łowickiego Ośrodka Kultury.

Organizatorem wystawy jest stowarzyszenie RETRO LIGA.

Wsparcie organizacyjne wystawy: Muzeum w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury, Polski Związek Piłki Nożnej, Polski Związek Piłkarzy, Firma ZOKO Haft, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.