wersja testowa serwisu

W Szkole Podstawowej w Pieczyskach powstanie ekopracownia

1
fot. UM Wieruszów

Gmina Wieruszów po raz kolejny otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu Nasze ekologiczne pracownie. Tym razem pracownia zostanie utworzona w Szkole Podstawowej w Pieczyskach.

Cała pracownia zostanie doposażona w ciekawe pomoce dydaktyczne oraz umeblowanie, które przyczynią się do poprawy estetyki pomieszczenia oraz stworzenia przyjaznych warunków pracy. Do sali zostaną zakupione nowoczesne meble m.in. zestaw szaf dostosowanych do przechowywania środków dydaktycznych, map przyrodniczych, stoliki uczniowskie, krzesła, biurko. Aby stworzyć klimat ekopracowni ściany zostaną wyłożone fototapetą przedstawiającą elementy ekologiczne, biologiczne, przyrodnicze. Ustawimy kosze do segregacji odpadów.

Na parapetach staną rośliny doniczkowe, które posłużą również do obserwacji i doświadczeń w czasie lekcji. Mając na uwadze charakter laboratoryjny pracowni chcemy w niej stworzyć miejsce, w którym uczniowie mogą poczuć się jak prawdziwi laboranci. Na jednej ze ścian pracowni chcemy zamontować podłużny drewniany blat, na którym ustawimy mikroskopy, uczniowskie preparaty mikroskopowe i zestawy narzędzi preparacyjnych. Zwieńczeniem laboratorium uczniowskiego będzie zakup krzesełek na kółkach – bez oparć. Nad blatem laboratorium planujemy zawiesić zestaw szafek i półek, które posłużą do prezentacji i przechowywania pomocy dydaktycznych, książek i atlasów. Pomiędzy szafkami a blatem chcemy zamontować fototapetę informującą o celowości tego miejsca, do badań i obserwacji biologiczno- przyrodniczych.

Planuje się również zakup ławek jednoosobowych. Pracownia zyska charakter laboratoryjno-ekologiczny, a uczniowie pracować w niej będą metodą projektów, badań i doświadczeń. Duży nacisk będzie również kładziony na pracę w grupach.

Elementem innowacyjnym wyposażenia będzie tablica interaktywna, która przyczyni się do znaczących zmian nie tylko w metodyce nauczania, ale również w sposobie porozumiewania się, przekazywania informacji i rozwoju kompetencji kluczowych. Dodatkowo w połączeniu z wizualizerem stworzy możliwość do obserwowania okazów przyrodniczych w formacie 3D, które będą wyświetlane na ekranie. Pomoce dydaktyczne m.in. kamera mikroskopowa, zestawy preparatów mikroskopowych pozwolą nauczycielowi maksymalnie zaangażować ucznia, a uczniowi poczuć się odkrywcą. Wykorzystanie modeli komórek roślinnych, zwierzęcych oraz modelu tułowia ludzkiego pozwoli uczniom naszej placówki rozbudzić ciekawość, rozwinąć zainteresowania i pasje. Dobór środków dydaktycznych zaplanowano tak, aby wszyscy uczniowie uczestniczący w zajęciach mieli możliwość bezpośredniego ich użycia zarówno w pracy indywidualnej jak i grupowej.

Na realizację zadania Gmina otrzymała dofinansowanie 50 000 zł, co stanowi 90% wartości wydatków.

źródło: UM Wieruszów