wersja testowa serwisu

Sypnie śniegiem! IMGW podaje zimowe prognozy i... szykuje się do wydania alertów!

Sypnie śniegiem! IMGW podaje zimowe prognozy i... szykuje się do wydania alertów!
Pixabay

Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzący weekend poczujemy pierwsze zimowe klimaty! Instytut Metrologi i Gospodarki Wodnej opublikował na swojej stronie nie tylko prognozę pogody na nadchodzące trzy dnia, ale przygotowuje się także do wydania zagrożeń meto! W wielu regionach Polski może intensywnie sypać śnieg, towarzyszyć mu mają typowo zimowe "atrakcje", jak oblodzenie dróg i chodników. Co będzie się działo w Łódzkiem? Jakie prognozy mają synoptycy IMGW dla naszego regionu? Sprawdziliśmy to! 

Choć mamy już koniec listopada i śnieg nie powinien wzbudzać zdziwienia, to jednak ostatnie lata przyzwyczaiły nas do długiego oczekiwania na pierwsze opady. Wiele wskazuje na to, że już w najbliższy weekend, pierwszy raz w tym sezonie, zobaczymy w naszym otoczeniu biały puch. W piątek według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nastąpi pogorszenie pogody. 

- Już w piątek około południa strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem nasunie się od południa nad obszar województw opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. Do piątkowego wieczoru miejscami spaść może do 10 cm śniegu. Opady te w nocy będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, nad Ziemię Świętokrzyską, częściowo Lubelszczyznę, Mazowsze oraz woj. łódzkie po Podlasie. Miejscami będą one intensywne, lokalnie spadnie do 10 cm śniegu. W sobotę opady odsuną się nad północny wschód kraju, miejscami spaść może tam do 8 cm śniegu. Zrobi się też chłodniej, temperatura minimalna od -2°C do 2°C, natomiast temperatura maksymalna od 0°C do 2°C, jedynie w niedzielę na wschodzie kraju do 6°C - informują synoptycy z IMGW.

W związku z taką aurą IMGW prognozuje w najbliższy piątek zagrożenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniami. Zgodnie z przewidywaniami IMGW takowe alerty mogą obowiązywaćw województwach: śląskim, świętokrzyskim, mazowieckim, opolskim, lubelskim, podlaskim i małopolskim. W tej chwili wydaje się, że Łódzkie przed alertami się obroni, bo 5-centymetrowe opady śniegu, jakie są prognozowane na najbliższy weekend nie są niczym niebezpiecznym, warto jednak wziąć pod uwagę zmianę aury i być przygotowanym na różne okoliczności pogodowe, zwłaszcza na drogach! Tym bardziej, jeśli wybieramy się w podróż w inne regiony kraju.

​Jak zaznaczają meteorolodzy, opady śniegu i deszczu ze śniegiem znacząco utrudniać będą warunki na drogach i chodnikach. Od piątkowego popołudnia zalegać może pokrywa śnieżna lub błoto pośniegowe, a w sobotni poranek miejscami topniejący śnieg może zamarzać, i nawierzchnie dróg i chodników będą śliskie.

Intensywne opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu możliwe są również w niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek, tym razem w zachodniej połowie kraju. Miejscami spaść może do 10-15 cm śniegu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oznacza opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów w czasie do 12 godzin lub opad śniegu 15-20 cm w czasie 24 godzin.