Spotkania przedstawicieli GOPS-u i policji z młodzieżą

gopspolicjaewe
fot. KPP Wieruszów

STOP PRZEMOCY - „Gdy milczysz-przemoc narasta", pod takim hasłem odbyły się spotkania z młodzieżą szkolną w gminie Sokolniki. Podczas prelekcji przedstawiciele GOPS-u w Sokolnikach wspólnie z policjantami omawiali zagadnienia związane z przemocą.

5 i 6 lutego w szkołach podstawowych w gminie Sokolniki, odbyły się spotkania pod hasłem STOP PRZEMOCY -„Gdy milczysz-przemoc narasta". W spotkaniu brali udział przedstawicie GOPS-u w Sokolnikach kierownik Ewa Szandała, pracownik socjalny Joanna Świątek oraz policjanci z KPP w Wieruszowie dzielnicowy asp. Piotr Płachta i oficer prasowy asp. Piotr Siemicki. W pierwszej części prelekcje prowadziła Pani Ewa Szandała, która wyjaśniła pojęcie przemocy w rodzinie i roli jaką pełni instytucja, którą reprezentuję. Prelegentka szczegółowo omówiła zagadnienie przemocy i ich rodzaje. Podkreśliła, że rolą GOPS-u jest reagowanie na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Zwróciła uwagę na coraz częstsze pojawianie się wśród młodzieży przemocy psychicznej. Uświadamiała młodych ludzi, na zagrożenia jakie niesie ze sobą nadużywanie internetu i informacji jakie sobie przekazują za pomocą coraz nowszych komunikatorów i aplikacji w telefonach.


W dalszej części spotkań głos zabrali policjanci, którzy przypomnieli uczniom, że w sytuacji dotknięcia przemocą w szczególności powinni informować swoich opiekunów, nauczycieli oraz dzwonić na numer alarmowy. Funkcjonariusze podkreślali role dzielnicowego, który w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie podejmuje działania w ramach procedury „Niebieskiej Karty". Również za pomocą aplikacji mobilnej „Moja Komenda", osoby dotknięte przemocą mogą w szybki sposób nawiązać kontakt do właściwego dzielnicowego oraz przesłać korespondencję e-mail. Mundurowali informowali uczestników spotkań, że w przypadku kiedy są świadkami przemocy fizycznej czy psychicznej nie pozostawali obojętnymi i reagowali poprzez powiadomienie odpowiednich służb. Policjanci zwrócili także uwagę na to, że nie jesteśmy anonimowi w sieci i wszystkie informację, które umieszczamy na portalach społecznościowych zostają tam nawet na zawsze. Dlatego mundurowi przypominali, że często nieprzemyślane wpisy min. na grupach klasowych mogą wyrządzić krzywdę swoim rówieśnikom. Nie zabrakło informacji na temat odpowiedzialności nieletnich w świetle prawa.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach wypisując na kartkach informację, które zapamiętali i zagrożenia z jakimi mogą się spotkać na co dzień. Na koniec uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne.

Źródło: KPP Wieruszów