wersja testowa serwisu

Skierniewicki EC stanie się elektrociepłownią

ecg-0072mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf
fot. Urząd Miasta Skierniewice

Ważny dzień dla Energetyki Cieplnej w Skierniewicach. Miejska spółka podpisała umowę na rozbudowę EC o wysokosprawny blok kogeneracyjny oparty na silnikach gazowych.

Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa efektywności wytwarzania energii poprzez równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w trakcie tego samego procesu technologicznego. Kogeneracja jest rozwiązaniem technologicznym zapewniającym oszczędność energii pierwotnej w porównaniu z rozdzielonym wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. W ramach projektu zaplanowano budowę nowego źródła kogeneracyjnego opartego o cztery silniki gazowe o mocy 2 MWe i 2 MWt każdy. Projekt bezpośrednio wpłynie na redukcję emisji do atmosfery dwutlenku węgla.

– Kolejny raz spotykamy się na terenie ciepłowni po to, by podkreślić następny ważny krok w stronę rozwoju systemu ciepłowniczego w mieście Skierniewice. Ta inwestycja jest niezmiernie ważnym działaniem w kontekście osiągnięcia pełnej efektywności spółki, zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i samej efektywności sieci. Cieszymy się, że na taką skalę będziemy mogli wykorzystać odnawialne źródła energii. Zapewniamy tym sam na kolejne lata bezpieczeństwo energetyczne miasta – podkreślał podczas podpisania umowy prezes spółki Mateusz Jarczyński.

Jak zapowiadają przedstawiciele EC, szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych po zrealizowaniu zadania powinien oscylować w granicach ponad 52 ton CO2. Zmniejszy się także zużycie energii pierwotnej opartej na spalaniu węgla o około 136 tysięcy GJ rocznie.

Realizowany przez spółkę projekt jest dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 14 mln złotych. EC korzysta także z 12 mln niskoprocentowej pożyczki z możliwością późniejszego umorzenia.

źródło: UM Skierniewice