wersja testowa serwisu

Ruch to zdrowie! Spotkanie z maratończykiem i propagatorem biegania

DSC_0411
fot. UM Wieruszów

We wtorek, 23 listopada 2021 roku, w Klubie Senior + w Wieruszowie odbyło się spotkanie z Włodzimierzem Juszczakiem – doświadczonym maratończykiem i inicjatorem wielu biegowych, którego pasja i osiągnięcia stanowią inspirację dla osób w każdym wieku, zaczynających swoją przygodę z bieganiem.

Biegacz został zaproszony do Wieruszowa w ramach realizacji projektu „Age free, czyli wiek to tylko liczba", który uzyskał dofinansowanie ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+" na lata 2021–2025, edycja 2021.

Włodzimierz Juszczak, ostrzeszowianin, ma na swoim koncie 49 maratonów, ponad 100 półmaratonów i niezliczoną ilość biegów na mniejszych dystansach. Dodatkowo 25 lat temu zainicjował coroczną biegową pielgrzymkę z Ostrzeszowa do Częstochowy, organizuje także biegi „Pracujcie dalej", odbywające się na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski, czyli na Górze Krzyża w Parzynowie.

Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem wysłuchali jego barwnych opowieści o tym, co daje mu jego biegowa pasja oraz jak wiele wspaniałych wspomnień pozostało mu po wszystkich imprezach sportowych, w których do tej pory brał udział.


Jak mówi W. Juszczak, początki jego sportowej przygody sięgają czasów, kiedy bieganie nie było jeszcze tak modne i popularne, jak dzisiaj. Prezentując słuchaczom swój pierwszy medal zdobyty w warszawskim Maratonie Pokoju, bohater spotkania wspominał niełatwe początki, kiedy z trudem docierał do mety. Z czasem było coraz lepiej, a jego rekord życiowy w maratonie (42,195 m) to imponujące 2:46,22 h.

– Jestem najlepszym przykładem tego, że nie tylko bieganie, ale każdy rodzaj aktywności fizycznej wymaga po pierwsze systematyczność, a po drugie – postępowania „z głową". Systematycznie i rozsądnie można osiągnąć swoje cele, ja tak postępuję od kilkudziesięciu już lat – przekonywał, dodając, że naprawdę warto, bo bez wątpienia każda forma ruchu to zdrowie i lepsze samopoczucie w każdym wieku.

W latach 1978 – 2020 r. pan Włodzimierz przebiegł 66 tys. kilometrów, a na przyszły rok planuje swój jubileuszowy, bo 50. już maraton. Będzie to bieg wyjątkowy, bo łączący maratończyków i rowerzystów, którzy pobiegną po ziemi ostrzeszowskiej w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć pamiątki biegacza z najsłynniejszych maratonów, m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Londynie, Paryżu, Koszycach czy też na Monte Cassino, w których w ciągu minionych lat udało się wziąć udział maratończykowi z Ostrzeszowa. Nie omieszkali też zadać bardzo konkretnych pytań, dotyczących osiąganych czasów czy sposobu przygotowywania się do biegów, w tym tajników diety biegacza.

Spotkanie zainspirowało i zaciekawiło wszystkich jego uczestników, którzy oklaskami podziękowali jego bohaterowi.

Źródło: UM Wieruszów