wersja testowa serwisu

Regionalizacja koronawirusowych obostrzeń. Co z województwem łódzkim?

Regionalizacja koronawirusowych obostrzeń. Co z województwem łódzkim?

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego, podczas której poznaliśmy najnowsze zmiany dotyczące ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

- Liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie - mówił Minister Zdrowia. - Analizując sytuację staramy patrzeć się na regiony, gdzie sytuacja jest zróżnicowana. We wszystkich województwach spadła liczba zakażeń o niespełna jedną trzecią.

Jak podkreślił Minister Adam Niedzielski, na mapie Polski nadal są miejsca, gdzie średnia dzienna liczba zachorowań jest za wysoka, aby luzowanie obostrzeń było tam możliwe. Są to województwa, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie. W tych przypadkach obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone.

W pozostałych jedenastu województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35, zdecydowano się na luzowanie obostrzeń od 26 kwietnia.

- Zdecydowaliśmy się na łagodzenie obostrzeń w 11 województwach w kraju. Od 26 kwietnia będzie to m.in. otwarcie salonów fryzjerskich, urody i kosmetycznych, a także częściowy powrót dzieci z klas 1-3 do szkół (w trybie hybrydowym). Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone - informują przedstawiciele rządu.

Pozostałe obostrzenia, które funkcjonowały do tej pory zostały przedłużone. Dotyczą one zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań, ale także pięciu województw (woj. śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie i wielkopolskie), w których obostrzenia nie są luzowane. Hotele pozostają zamknięte do 3 maja.