Policjanci z Wieruszowa przestrzegali seniorów przed oszustami

265-165292
fot. KPP w Wieruszowie

Wieruszowscy policjanci spotkali się z seniorami, aby ostrzec ich przed oszustami, którzy okradają osoby wypłacające pieniądze z bankomatów. Funkcjonariusze przybliżyli osobom starszym metody oszustw „na wnuczka", "na policjanta" czy „na pracownika banku".

W środę, 8 marca 2023 roku asp. Anna Stępień policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną, dzielnicowy sierż. Sylwester Kozera, st. post. Malwina Nyks oraz asp. Piotr Siemicki spotkali się z seniorami w Dziennym Domu Pomocy w w Hucie. W spotkaniu brał udział również Burmistrz Miasta Lututów Marek Pikuła wraz z pracownikami urzędu.

Policjanci rozmawiali o zagrożeniach, z jakimi seniorzy mogą się spotkać w codziennym życiu. Tym razem funkcjonariusze skupili się głównie na metodach stosowanych przez oszustów. Przytaczali przykłady oszustw „na wnuczka", „na policjanta" bądź „na wypadek". Tłumaczyli, jak przebiega rozmowa z oszustami i jakich podstępów używają przestępcy, by brzmieć wiarygodnie i zdobyć zaufanie swojego rozmówcy. 

Mundurowi informowali uczestników spotkania, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy. Policjanci szczegółowo wyjaśnili również osobom starszym, co to jest skimming i w jaki sposób oszuści nielegalne pozyskują dane z paska magnetycznego karty bankowej oraz nr PIN podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu. Omówili nowe metody stosowane przez przestępców, tzw. nakładki klejowe, do których przyczepiają się wypłacane z bankomatów pieniądze. Policjanci w trakcie spotkania zwrócili uwagę jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. 

Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali kamizelki odblaskowe ufundowane przez Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie. Seniorzy otrzymali również ulotki, aby mieli możliwość sięgnięcia do najistotniejszych informacji jak nie stać się ofiara oszustwa. Jednym z ostatnich punktów spotkania było omówienie aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń i przedstawienie seniorom możliwości zgłaszania nieprawidłowości lub zagrożeń w swojej okolicy poprzez tą aplikację.

Głównym celem działań policyjnych na rzecz bezpieczeństwa seniorów jest uwrażliwienie na sytuacje, podczas których osoby starsze mogą stać się ofiarą przestępstwa. Dbałość o seniorów poprzez prowadzone działania profilaktyczne to od lat priorytet wieruszowskich funkcjonariuszy.

źródło: KPP w Wieruszowie