Szkolenie z zakresu przypadków użycia środków przymusu bezpośredniego w tym broni palnej oraz przepisów postępowania w sprawach o wykroczenia prowadzili wieruszowscy policjanci. Zajęcia adresowane były do funkcjonariuszy Społecznej oraz Państwowej Straży Rybackiej. Spotkanie służb było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, ale także podniesienia kwalifikacji osób zaangażowanych w ochronę polskich wód.
W Komendzie Powiatowej Policji w Wieruszowie 16 kwietnia 2025 roku odbyło się specjalistyczne szkolenie dla funkcjonariuszy Społecznej i Państwowej Straży Rybackiej. Szkolenie przeprowadzili funkcjonariusze pionu prewencji. Na początku spotkania omówione zostały przypadki stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz zasady użycia i wykorzystania broni palnej. Uczestnicy zostali zaznajomieni z przepisami ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, a także z zasadami odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej za ich niewłaściwe użycie.
Poruszono również kwestie związane z proporcjonalnością działania oraz koniecznością udzielenia pomocy osobie, wobec której środki zostały zastosowane. W drugiej części spotkania omówione zostały przepisy dotyczące wykroczeń oraz zasady postępowania w sprawach o wykroczenia, z którymi strażnicy mogą się zetknąć podczas codziennej służby nad wodami. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną, ale również omówić konkretne przypadki wykroczeń przeciwko ustawie o rybactwie śródlądowym, ustawie o ochronie przyrody czy też kodeksowi wykroczeń. Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczestników. Była to również okazja do wymiany doświadczeń i omówienia bieżących problemów związanych z bezpieczeństwem nad wodami.
Wspólne działania Policji i Straży Rybackiej pokazują, że tylko dzięki dobrej współpracy służb możliwa jest skuteczna ochrona środowiska naturalnego i przeciwdziałanie zjawiskom kłusownictwa.
Źródło: KPP Wieruszów