wersja testowa serwisu

Akcji "Znicz" 2021: W tym roku będzie wyjątkowo długa! Drony, wideorejestratory i grupa speed, to policyjny arsenał na niepokornych kierowców

suszenie_2_piotrkow
KMP Piotrków Trybunalski

Od najbliższego piątku policjanci z całego łódzkiego ruszają do corocznej akcji "Znicz". Na drogach całego regionu należy się nie tylko spodziewać zdecydowanie większej liczby partoli, ale i wzmożonych kontroli. Od lat podstawowymi problemami na zatłoczonych drogach są kierowcy nadużywający gazu i ci jeżdżący na podwójnym gazie. Dlatego mundurowi zapowiadają zero litości dla obu grub nieodpowiedzialnych, zmotoryzowanych uczestnik ruchu. 

Działania ruszająjuż 29 październikai będąprowadzoneprzez pięć kolejnych dni, do 2 listopada włącznie. W tym czasie należy się spodziewać zwiększonego ruchu na drogach tranzytowych, na drogach lokalnych, a także w rejonach cmentarzy. Taki stan rzeczy w połączeniu z wcześnie zapadającym zmrokiem i wielokrotnie niesprzyjającymi warunkami pogodowymi powodują znaczący wzrost zagrożenia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci w tym czasie apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę.

- Akcja "Znicz" na stałe wpisała się w harmonogram działań policji, jak również w krajobraz polskich dróg. Podczas służby mundurowi skupią się na ochronie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie prowadzonych działań policjanci z grupy SPEED kontrolować będą prędkość na głównych ciągach komunikacyjnych wykorzystując do swojej pracy nie tylko videorejestratory ale również najnowsze mierniki prędkości. Pracę policjantów drogówki wspomagać również będzie dron, dzięki któremu z powietrza będzie można ocenić przepustowość dróg. Jak co roku zachęcamy do skorzystania z komunikacji publicznej, jeśli natomiast będziemy musieli dojechać w rejon nekropolii własnym transportem zapoznajmy się z mapami przedstawiającymi zmiany w organizacji ruchu obowiązującymi w tym okresie - informuje łódzka policja.

Mundurowi apelują również, by nie jeździć na pamięć. W związku z wprowadzonymi w tym czasie zmianami w organizacji ruchu należy szczególnie zwracać uwagę na nowe oznakowanie oraz bezwzględnie stosować się do wszystkich poleceń policjantów, którzy w tych dniach w najbardziej newralgicznych miejscach będą ręcznie kierowali ruchem.

Apele o rozsądek i rozwagę kierowane są nie tylko do zmotoryzowanych uczestników ruchu. 

- Apelujemy również do pieszych, poruszających się po drodze po zmierzchu o stosowanie elementów odblaskowych również na obszarze zabudowanym - dodają policjanci.

Warto również przypomnieć, o wchodzących od najbliższego piątku ograniczeniach oraz zakazie ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów. Duże pojazdy będą miały zakaz przemieszczania się w poniższych terminach: 

  • 29 października 2021 roku w godz. 18:00 – 22:00
  • 30 – 31 października 2021 roku w godz. 8:00 – 22:00
  • 1 listopada 2021 roku w godz. 8:00 – 22:00