Paweł Bejda, kandydat do Sejmu z pierwszego miejsca listy Trzecia Droga odpowiada na pytania naszej redakcji

Paweł Bejda, kandydat do Sejmu z pierwszego miejsca listy Trzecia Droga odpowiada na pytania naszej redakcji

Paweł Bejda - poseł na Sejm VIII i IX kadencji, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego. W przeszłości pełnił funkcje na stanowiskach państwowych i samorządowych, w tym w latach 2012–2014 doskonale sprawdził się jako wicewojewoda łódzki, a następnie do 2015 członek zarządu województwa łódzkiego.

Obecnie pełni funkcję Zastępcy przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. Jest również przedstawicielem Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Kandydat do Sejmu - Paweł Bejda - podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami i podsumował ostatnie lata z perspektywy posła opozycji. O działalności w komisjach tak ważnych dla naszego państwa oraz priorytetach, jakie stawia przed sobą mając w perspektywie kolejną kadencję Sejmu.

Jest Pan zastępcą przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. To bardzo ważna funkcja, więc i wybór nie był zapewne przypadkowy?

Absolutnie nie. Kiedy w 2015 r. zostałem posłem i zobaczyłem jak Prawo i Sprawiedliwość zniszczyło przygotowywany przez wiele lat program zakupu śmigłowców połączony z rozbudową Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi, podjąłem decyzję, że chce się zajmować sprawami dotyczącymi wojska.

Również w 2015 zostałem powołany do Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, której obecnie jestem Wiceprzewodniczącym. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie i nagle PiS obudził się w sprawach modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, reprezentowałem KP-PSL podczas prac nad projektem ustawy o obronie Ojczyzny.

Wówczas, jako jedyny przedstawiciel opozycji podjąłem działania na rzecz wsparcia polskich zakładów zbrojeniowych, które przez 7 lat były systematycznie niszczone przez rząd PiS, który miliardy złotych polskiego podatnika wydawał na sprzęt kupowany w innych krajach.

Aby więc chronić interesy polskich zakładów zbrojeniowych, w tym naszych zakładów lokalnych AMZ Kutno, zgłosiłem poprawkę do projektu ustawy o obronie Ojczyzny, aby co najmniej połowa rocznych wydatków na modernizację techniczną Sił Zbrojnych trafiała do polskich zakładów zbrojeniowych.

Byłem prawie pewny, że wszyscy politycy poprą taką propozycję, gdyż chodziło przecież o przyszłość wielu polskich producentów sprzętu wojskowego. Niestety, podczas głosowania w Sejmie wszyscy politycy PiS odrzucili moją poprawkę. Przeciwko wsparciu takich zakładów jak AMZ Kutno byli też wszyscy posłowie PiS z naszego okręgu, w tym Joanna Lichocka oraz posłowie z powiatu kutnowskiego, czyli Tomasz Rzymkowski i Tadeusz Wożniak.

Na szczęście mamy wybory, po wygraniu których wrócimy do mojej poprawki i będziemy chcieli ją uchwalić w Sejmie, aby polskie zakłady, w tym AMZ Kutno, już w I kwartale 2024 r. mogły otrzymać wiele miliardów złotych, tworząc nowe miejsca pracy w Kutnie i w Łodzi.

Ale jest jeszcze jedna bardzo ważna propozycja dla naszego regionu, którą ogłosiłem w Łowiczu, podczas Kongresu „Bezpieczeństwo Naprawdę". To nowa jednostka wojskowa w Łowiczu, która przejmie tradycje łowickiego 10 Pułki Piechoty.

Będzie to ponad tysiąc nowych miejsc pracy i wiele innych korzyści dla wszystkich mieszkańców. Jako strażak OSP będę również zabiegał o to, aby w łowickiej jednostce wojskowej służyć mogli nasi strażacy OSP. Ale to również szansa dla naszej młodzieży, która nie będzie musiał szukać pracy w innych regionach tylko służyć w naszej lokalnej jednostce wojskowej.

Ale to nie wszystko, gdyż plany Trzeciej Drogi zakładają również utworzenie nowej jednostki wojskowej w Sieradzu. Również i w tym przypadku mieszkańcy miasta i okolicznych powiatów uzyskają wiele różnego rodzaju korzyści, które przyczynią się do rozwoju całego regionu.

Co zalicza Pan do swoich priorytetów jeśli chodzi o działalność polityczną na najbliższe lata?

Rzeczy, które chcemy zrealizować jest naprawdę sporo. Pozwolę sobie podzielić je na kilka punktów, opowiadając o każdym z nich w krótkich zdaniach, a właściwie hasłach.

Każdy punkt odnosi się do bezpieczeństwa, w różnych sferach naszego życia.

Bezpieczeństwo militarne:

- 50/50 (poprawka Bejdy) - nowoczesna armia 50% wydatków na zbrojenia zostaje w polskich firmach i fabrykach, „bądźmy silni tym co produkujemy"

- rozbudowanie zdolności Polskiego Przemysłu Obronnego, a przy zakupach zagranicznych obowiązkowy offset i budowa zdolności serwisowych w kraju.

włączenie Polskiego Przemysłu Obronnego do projektów międzynarodowych.

Bezpieczeństwo gospodarcze:

Prosty stabilny system podatkowy oraz zasada, że wszystkie zmiany podatkowe będą uchwalane z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem przed nowym rokiem podatkowym. Nie podwyższymy CIT, VAT i PIT przez całą kadencję.

- regulacja składki zdrowotnej. Przez zmiany wprowadzone przez Polski Ład nie można odliczyć jej od podatku i de facto stała się ona nowym podatkiem. Cofniemy te regulacje. (Likwidacja 9% składki zdrowotnej)

- dobrowolny ZUS dla mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością

- VAT od zapłaconej faktury

- zasiłek chorobowy płacony przez ZUS od pierwszego dnia choroby pracownika

Bezpieczeństwo żywnościowe:

- ceny minimalne na produkty rolne ( jak w Hiszpanii gdzie w 2022 r. wprowadzono

rozwiązania gwarantujące rolnikom ceny powyżej kosztów produkcji)

- 0% VAT na tradycyjna polską żywność (realne wsparcie producentów i niższe ceny dla konsumentów za zdrową żywność)

- koniec z napływem niekontrolowanej żywności z Ukrainy (w czasie afery zbożowej państwo zawiodło polskich rolników i konsumentów)

- system kaucyjny w imporcie towarów rolno-spożywczych z Ukrainy

- gruntowna zmiana w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej- obecny nie odpowiada na potrzeby rolników.

- podniesienie kwoty wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej m.in. na modernizację gospodarstw- minimalne wsparcie 600 tyś. zł i premia dla młodych rolników – 300 tyś. zł

Rodzina:

- PIT francuski- im większa rodzina tym niższe podatki. Pracujący rodzice w rodzinach, w których jest przynajmniej trójka dzieci, będą płacili tylko symboliczny podatek dochodowy. (program 500+ nie przełożył się na wzrost dzietności w Polsce dlatego musimy wspierać rodziny w sposób systemowy)

- asystent osobisty dla osób z niepełnosprawnościami- ustawa o asystencji osobistej, która da osobom z niepełnosprawnościami stałe wsparcie wykwalifikowanych asystentów. Liczba godzin asystencji będzie powiązana z potrzebami i aktywnościami konkretnej osoby.

Seniorzy:

- emerytura bez podatku

Służba zdrowia:

- oddłużenie szpitali powiatowych i urealnienie wyceny świadczeń zdrowotnych.

- większy nacisk na profilaktykę zdrowotną.

- 7%PKB na ochronę zdrowia

- dostęp do lekarza w przeciągu 60 dni lub zwrot kosztów wizyty prywatnej

Mieszkanie w dobrej cenie. „Akademik za złotówkę"

- akademiki za złotówkę dla studentów spoza wielkich miast, by każdy miał równe szanse na zdobycie wykształcenia (utrzymanie studenta to często blisko 5 tyś zł/mies.)

- uwolnienie obrotu ziemia w granicach miast

- odblokowanie planów zagospodarowania przestrzennego, które w maksymalnym stopniu uwzględniać będą potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

Edukacja:

- 6%PKB na edukację, by inwestować w rozwój i przyszły sukces naszych dzieci

- godzina języka angielskiego dziennie (płynny angielski po podstawówce), nowoczesne kompetencje związane z rozwojem nowych technologii i zdolności syntetycznego myślenia (zmienimy podstawę programową)

- psycholog i opieka medyczna w każdej szkole

- niezależność od nacisków politycznych- wyprowadzimy politykę ze szkół.

Zielona Polska: tani prąd, czyste powietrze:

- właściciele domów, rolnicy i przedsiębiorcy będą mogli produkować tanią zieloną energię i na niej zarabiać.

- odblokowanie środków europejskich (KPO) co pozwoli na inwestycje w energie odnawialną ze słońca, wiatru i biogazowni, dając szansę każdemu na produkcję taniej energii

- kupno prądu od prywatnych właścicieli firm, taniej niż kiedykolwiek wcześniej, eliminując monopol państwowych dostawców.

- ochrona polskich lasów, ograniczenie eksportu surowego drewna poza UE i wprowadzenie zakazu wycinek dla 20% najcenniejszych lasów. Powiększenie obszarów parków narodowych i rezerwatów, by chronić naszą florę i faunę

Kobiety do przodu:

- likwidacja luki płacowej- zapewnienie takiego samego wynagrodzenia kobietom i mężczyznom za taka samą pracę

- odwrócenie negatywnych skutków bulwersującego orzeczenia TK z 2020r. ws. Dopuszczalności przerywania ciąży oraz oddanie w tej sprawie głosu Polakom w referendum.

- dofinansowanie in vitro z budżetu państwa. Nowoczesny standard opieki okołoporodowej, czyli dostęp do bezpłatnego znieczulenia standardem, a nie wyjątkiem.

- 100 tyś bezpłatnych miejsc w żłobkach

Punktów jest sporo. Wygląda jak ambitny plan na wiele lat

Nigdy nie twierdziłem, że praca posła należy do lekkich i przyjemnych. Wielokrotnie udowodniłem, że potrafię ciężko i skutecznie pracować dla dobra społeczeństwa, wielokrotnie będąc przecież rozliczanym przez społeczeństwo. Nie boję się wyzwań i... czekam na kolejne szanse, aby móc pokazać Państwu, że razem możemy zrobić wiele dobrego. Dlatego zachęcam do udziału do wyborów w najbliższą niedzielę.

To są najważniejsze wybory odkąd pamiętam. Od nich zależy, w którym kierunku pójdzie nasz kraj. Zabierzmy bliskich, rodzinę, znajomych i spotkajmy się w komisjach wyborczych oddając swój głos na zmianę w Polsce w tą dobrą stronę.

Bardzo dziękuję za podsumowanie i miłą rozmowę.

Również dziękuję i do zobaczenia w najbliższą niedzielę przy urnach wyborczych!

Paweł Bejda kandyduje do Sejmu z 1 miejsca listy Trzecia Droga.

Poniżej banner a pod nim spot wyborczy Pawła Bejdy: