Smutne informacje obiegły świat - nie żyje Papież Franciszek. Zmarł 21 kwietnia rano, w Domu Świętej Marty w Watykanie. - Dziś rano o godzinie 7:35 biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca - ogłosił kardynał Kevin Farrell. Papież Franciszek odszedł w wieku 88 lat. Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio rolę głowy Kościoła Katolickiego pełnił od 2013 roku.
Jeszcze w minioną niedzielę wielkanocną papież Franciszek pojawił się na balkonie bazyliki Świętego Piotra na południowe błogosławieństwo Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.
- Drodzy bracia i siostry, dobrych Świąt Wielkanocy - powiedział do wiernych, reszta orędzia została odczytana w jego obecności.
Stan zdrowia papieża pogarszał się od wielu miesięcy. Franciszek od 14 lutego 2025 roku przebywał w szpitalu Gemelli w Rzymie z powodu zapalenia płuc i przewlekłej choroby płuc. Jego hospitalizacja trwała 38 dni, co stanowiło najdłuższy okres leczenia w trakcie jego 12-letniego pontyfikatu.
Jorge Mario Bergoglio, urodzony 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku. Wychodząc na balkon bazyliki św. Piotra, przywitał się ze światem słowami: „Bracia i siostry, dobry wieczór" – to proste zdanie wyznaczyło ton jego pontyfikatu. Papież z „końca świata" zrezygnował z przepychu. Często widywano go, jak osobiście odbierał telefon od wiernych, jeździł małym fiatem czy przemawiał z wyjątkową szczerością.
Pontyfikat papieża Franciszka był okresem głębokich reform i wyzwań. Znany ze swojej skromności i zaangażowania na rzecz ubogich, papież krytykował kapitalizm i zmiany klimatyczne, co spotkało się z oporem konserwatywnych kręgów. Był także pierwszym papieżem, który publicznie potępił tuszowanie przypadków nadużyć seksualnych w Kościele.
Przypisywano mu też mniej formalne podejście do papiestwa niż jego poprzednikom. Zdecydował się na przykład zamieszkać w skromnym Domu Świętej Marty (Domus Sancatae Marthae) zamiast w papieskim apartamencie Pałacu Apostolskiego. Znany był ze swojej pokory, troski o ubogich i zaangażowania w dialog międzyreligijny. Podtrzymywał tradycyjne poglądy Kościoła na temat aborcji, celibatu i wyświęcania kobiet. Utrzymywał, że Kościół powinien być bardziej otwarty dla członków społeczności LGBT i opowiadał się za prawym uznawaniem par osób tej samej płci. Był krytykiem nieokiełznanego kapitalizmu i ekonomii wolnorynkowej, konsumpcjonizmu i nadmiernego rozwoju oraz opowiadał się za podejmowaniem działań w sprawie zmian klimatycznych. W dyplomacji międzynarodowej pomagał w przywróceniu stosunków amerykańsko - kubańskich oraz wspierał sprawę uchodźców podczas kryzysów migracyjnych w Europie i Ameryce Środkowe. Był zdecydowanym przeciwnikiem nacjonalizmu oraz dyskryminacji motywowanej wiarą. Był drugim, po Leonie XIII najstarszym urzędującym biskupem Rzymu.
Papież Franciszek wyraził wolę bycia pochowanym w Rzymie, w bazylice Santa Maria Maggiore, w prostej drewnianej trumnie. Będzie to pierwszy papież od czasów Leona XIII pochowany poza Watykanem.
Z całego świata napływają kondolencje. Wierni gromadzą się na placach, w kościołach i przed ekranami. Przywódcy państw, duchowni, ludzie wszystkich wyznań i poglądów oddają mu hołd. W Rzymie, Buenos Aires, Manili, Warszawie czy Nairobi słychać wspólne modlitwy i dzwony bijące na znak żałoby.
Wklej tutaj kod osadzenia...Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku w Watykanie. Za papieską dewizę obrał słowa swojego zawołania biskupiego: „Miserando atque eligendo” (łac. „Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”). Słowa te odnoszą się do fragmentu Ewangelii o powołaniu… pic.twitter.com/yf67C5KklF
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 21, 2025