Narodowe Czytanie "Balladyny" w Wieruszowie. Kto włączył się w akcję?

09-1024x681
fot. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie

„Balladyna" Juliusza Słowackiego to lektura tegorocznej, dziewiątej już odsłony Narodowego Czytania. Tradycyjnie Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji

5 września o godz. 16.00 w parku przy wieruszowskim rynku w ramach tego wydarzenia, odbywającego się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej oryginalną i innowacyjną wersję „Balladyny" przygotowali i przeczytali wieruszowscy bibliotekarze

Pomysłodawcą tej formy przedstawienia dramatu Słowackiego byli nauczyciele ze Szkoły nr 2 im. Marszałka Piłsudskiego w Wieruszowie którzy także wzięli aktywny udział w przedstawieniu. W role dramatu wcielili się: bibliotekarze z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, z Biblioteki Pedagogicznej, bibliotekarze ze szkolnych bibliotek: ze Szkoły Podstawowej im Janusza Korczaka, ze Szkoły nr 2 im. Marszałka Piłsudskiego, ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła 2, z Zespołu Szkól Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica.

Biblioteki składają podziękowania wszystkim, którzy włączyli się do akcji „Narodowe Czytanie" Podziękowania dla Bolesława Bednarka za prowadzenie imprezy. Dziękujemy za udostępnienie sceny i nagłośnienia Wieruszowskiemu Domowi Kultury. Dziękujemy wieruszowskim mediom. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Wieruszowa za wspólne czytanie oraz wspólną zabawę i zapraszamy za rok.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: w 2014 r. Trylogię Henryka Sienkiewicza, w 2015 r. Lalkę Bolesława Prusa, w 2016 roku – Quo vadis Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku – Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 r.- Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, w 2019 r. – Nowele polskie autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

źródło: PBP w Wieruszowie