wersja testowa serwisu

Martwe zwierzęta w Osieku. Sprawą zajmują się policja i prokuratura

Martwe zwierzęta w Osieku. Sprawą zajmują się policja i prokuratura

Wieruszowscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu, wyjaśniają okoliczności śmierci zwierząt w jednym z gospodarstw w Osieku w gminie Galewice.

4 kwietnia 2020 roku przed godziną 15:00 wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni, że na terenie jednego z gospodarstw w miejscowości Osiek, w gminie Galewice, są padłe, nieżywe zwierzęta.

- Skierowani na miejsce tego zdarzenia wieruszowscy policjanci, zastali w pomieszczeniach gospodarczych kilkanaście sztuk padłej trzody chlewnej i bydła. W tej sytuacji policjanci z udziałem Powiatowego Lekarza Weterynarii, wykonali szereg czynności procesowych, które mają na celu ustalenie, czy właściciel gospodarstwa dopuścił się do zaniedbań podczas hodowli tych zwierząt - informuje asp. sztab. Damian Pawlak z KPP w Wieruszowie.

Na miejscu podjęto decyzję, że padłe zwierzęta zostaną przekazane do utylizacji. Pozostałymi żywymi zwierzętami zaopiekowali się pracownicy Urzędu Gminy w Galewicach, którzy przekazali inwentarz do dalszego chowu, do innego wyznaczonego gospodarstwa.

- Za znęcanie się nad zwierzętami w myśl Ustawy o Ochronie Zwierząt, grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności a w przypadku szczególnego okrucieństwa nawet do 5 lat więzienia. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu - dodaje asp. sztab. Damian Pawlak.