"Łapki" na kierownicę. Ruszyła akcja policji, która potrwa przez kilka kolejnych dni

mobile-phone-1573275_1280
Pixabay

Ruszyła dziś i potrwa do 31 marca. W środę 22 marca policjanci zainaugurowali działania pod hasłem: "Łapki" na kierownicę. Działania prowadzone są przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Chcemy, żeby kierowcy zwrócili uwagę na konsekwencje korzystania z telefonu podczas jazdy - informują mundurowi. 

Celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie zagrożeniom bezpieczeństwa w ruchu drogowym spowodowanym korzystaniem z telefonu komórkowego przez kierujących pojazdami.

Zaplanowane działania będą uzupełnieniem policyjnej akcji pn. „Na drodze – Patrz i słuchaj", prowadzonej przez cały marzec, której ważnym elementem jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu drogowego na konsekwencje rozproszenia uwagi podczas korzystania z drogi.

- Przypominamy, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W przypadku, gdy złamie ten przepis grozi mu mandat w wysokości 500 zł oraz 12 punktów tzw. karnych - informują policjanci Komendy Głównej Policji.

Konsekwencje naruszenia przepisu są dotkliwe dla kierujących, ale znacznie gorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przyczynienie się do wypadku, w którym ktoś ginie albo odnosi obrażenia i to tylko dlatego, że kierowca patrzył w wyświetlacz telefonu.

W 2022 roku policjanci ujawnili 52 307 przypadków korzystania podczas kierowania pojazdem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.