wersja testowa serwisu

Koronawirus: Rząd wprowadza alertowy pakiet obostrzeń. Ograniczenia dotkną m.in. gastronomii, kultury i sportu

man-6274651_1280

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa Ministra Adama Niedzielskiego. Udział w niej wzięli także zastępujący Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka oraz dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk.

- Jesteśmy w apogeum czwartej fali pandemii COVID-19. Obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań. Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny. W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią - powiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

W związku z tym opracowano alertowy pakiet obostrzeń, który dotyczy uszczelnienia granic oraz ograniczeń krajowych, które mają wejść w życie od 1 grudnia.

Obostrzenia od 1 grudnia: 

Ograniczenia krajowe:

  • 50% obłożenia: kościoły, gastronomia, hotele, kultura (kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodku kultury, koncerty i widowiska cyrkowe), obiekty sportowe (baseny, aquaparki itp.)
  • Maksymalnie 100 osób: zgromadzenia, uroczystości (wesela, komunie, konsolacje, spotkania), dyskoteki
  • Jedna osoba na 15 metrów kwadratowych: siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea i galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, handel

Uszczelnienia granic:

  • Zakaz lotów z: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe
  • Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni
  • Dla podróżujących z krajów non-Schengen wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie testem PCR wykonanym po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy