wersja testowa serwisu

Koronawirus: Rząd przedłuża obostrzenia. Wyjątkami żłobki, przedszkola oraz sport na świeżym powietrzu

Bez-naz56wy-1

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera, która dotyczyła obostrzeń i ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Rząd przedłużył obowiązujące restrykcje do 25 kwietnia, z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.Natomiast od poniedziałku (19 kwietnia) ponownie otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczona zostanie także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym, prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

Inne dotychczasowe obostrzenia zostały przedłużone do niedzieli, 25 kwietnia:

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Zapis wideo z konferencji prasowej: