wersja testowa serwisu

Gminny żłobek w Galewicach oficjalnie otwarty. Inwestycja kosztowała ponad milion złotych

4
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Ponad 465tys. złotych na utworzenie Klubu Malucha „Bajkowy kącik", czyli gminnego żłobka, Gmina Galewice (powiat wieruszowski) otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Ponad pół miliona złotych na ten cel pozyskała zaś z rządowego programu „Maluch Plus". Cała inwestycja kosztowała ponad 1 milion 200 tys. złotych. Ze żłobka korzysta już 16 dzieci z terenu gminy, które nie ukończyły jeszcze 3 roku życia. W uroczystości otwarcia samorząd województwa reprezentowała Iwona Koperska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego. Obecna była również radna Dorota Więckowska.

Oficjalne otwarcie żłobka połączone było z wręczeniem stypendiów dla 41 uczniów szkól podstawowych, którzy w minionym roku szkolnym wykazali się wybitnymi osiągnięciami w nauce lub sporcie. Iwona Koperska przekazała młodzieży, ich rodzicom i nauczycielom gratulacje w imieniu władz województwa. Uczniowie otrzymali drobne prezenty. Przewodnicząca Sejmiku skierowała również wyrazy uznania za dotychczasową pracę odchodzącym na emeryturę dyrektorkom szkół z terenu gminy Galewice. Fundatorem Stypendium wójta gminy Galewice jest samorząd. Rada gminy uchwałę w tej sprawie podjęła jednogłośnie we wrześniu 2020 roku. Młodzież jednorazowo otrzymuje kwotę 500 zł.


„Maluch Plus" to rządowy program dofinansowujący tworzenie placówek opiekuńczych (żłobków) dla dzieci do 3 roku życia. Został zainicjowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ma wspierać tworzenie nowych miejsc dla dzieci w wieku do 3 lat w żłobkach, klubikach dziecięcych i u dziennych opiekunów (osoby samozatrudnione).

W budżecie państwa na tegoroczną edycję „Malucha Plus" przeznaczono niemal pół miliarda złotych. Od 2018 r. zwiększono budżet programu ze 151 mln zł do obecnych 450 mln zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego