Gmina Bolesławiec: Mural oraz rekonstrukcja wydarzeń sprzed 82 lat

_20210915-062420_1
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

We wsi Gola, niedaleko Bolesławca w powiecie wieruszowskim odbył się „Piknik Historyczny na pograniczu. Wielka historia w małych Ojczyznach". Na znajdującym się we wsi moście przez Prosnę odtworzono przejście graniczne z okresu II RP pomiędzy Polską a Niemcami. Towarzyszyła mu rekonstrukcja wydarzeń z 1939 roku poprzedzających wybuch II wojny światowej. W odsłonięciu przejścia granicznego II RP Gola oraz muralu upamiętniającego to miejsce wzięła udział Iwona Koperska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Piknik przy współudziale Gminy Bolesławiec zorganizowali członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej w Wieluniu, OSP Gola oraz mieszkańcy wsi. Oprócz grup rekonstrukcyjnych (w tym szwadronu kawalerii) w repertuarze z okresu międzywojennego zaprezentowały się Dziecięca Grupa Taneczna „Bolero" oraz Towarzystwo Aktywnych Kobiet „Powróćmy jak za dawnych lat …"

W okresie międzywojennym w granicznej wówczas wsi Gola stacjonowała Placówka Straży Granicznej I linii "Gola" znajdował się również Urząd Celny II-giej klasy, wartownia Posterunku Policji Państwowej. Przed samym wybuchem wojny, Golę i inne punkty na zachodniej granicy, wzmocniono żołnierzami Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Batalionów Obrony Narodowej. Jak podają źródła historyczne - 1.09.1939 o godzinie 4:45 artyleria niemieckiego pułku SS (LSSAH) ze stanowisk za Prosną rozpoczęła ostrzeliwanie Goli. Drewniany most graniczny znalazł się pod obstrzałem niemieckiego karabinu maszynowego. Pełniący służbę na moście granicznym dwaj strażnicy graniczni zajęli pozycje strzeleckie i otworzyli do napastników ogień. Zginęło 6 Niemców. Na miejscu zginął strażnik Leon Pietraszewski, a drugi strażnik Ludwik Stępień został ciężko ranny. Na punkt opatrunkowy zabrali go niemieccy sanitariusze. Jednak nie zgodził się żeby Niemcy opatrywali jego rany, wkrótce zmarł.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: