Najważniejsze wideo w ewe24

Ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach! Leśne poszycie ma wilgotność kartki papieru

457267496_601760498847985_6522211004962803921_n

Bardzo wysokie temperatury, bezchmurna pogoda, brak deszczu od kilkunastu już dni i efekt jest katastrofalny dla naszych lasów. Od kilku już dni sytuacja jest wręcz dramatyczna,  teraz jak podaje IMGW prezentując mapy z prognozami zagrożenia pożarowego osiągnęło ono poziom ekstremalnie wysoki.

Już wczoraj zagrożenie pożarowe było na najwyższym poziomie, czerwono na mapach IMGW było w we wszyskich województwach - właściwie ciężko znaleźć region kraju, w którym w tej chwili lasy byłyby wolne od zagrożenia pożarem. W kliku powiatach na południowych i północnych krańcach kraju jest średnie i wysokie, w pozostałych regionach jest ono określone jako ekstremalne. 

Prognozy dotyczące zagrożenia pożarowego opierane są na danych z kilkuset punktów pomiarowych rozstawionych w lasach na terenie całego kraju, które dostarczają informacji na temat wilgotności ściółki i powietrza, temperatury, sumy opadów oraz prędkości i kierunku wiatru.

Leśnicy apelują i proszą, aby zachować ostrożność i pod żadnym pozorem nie używać otwartego ognia w lesie i w jego najbliższym otoczeniu. W lasach nie wolno np. rozpalać ognisk, korzystać z grilla poza wyznaczonymi do tego miejscami. Nie należy także palić tytoniu poza miejscami utwardzonymi bądź przeznaczonymi do pobytu ludzi.

Leśnicy chcąc zobrazować z jakim zagrożeniem mamy obecnie do czynienia, dodają, że w wielu regionach kraju wilgotność ścioły leśnej porównywalna jest z wilgotnością kartki papieru!

Każdy nieprzemyślany ruch człowieka, może się w tej sytuacji okazać katastrofalny dla przyrody. Choć, dodajmy też wyraźnie, że człowiek w lesie może być też jej sprzymierzeńcem - wystarczy, że w przy zauważeniu choćby najmniejszego zalążka ognia alarmować służby. Wystarczy wybrać numer 998 lub 112 i powiadomić o pożarze.

Pamiętajmy też, że w przypadku konieczności ucieczki przed rozprzestrzeniającym się pożarem, zasadą jest uciekanie w stronę krańca lasu, pod wiatr, a nie z wiatrem.