Najważniejsze wideo w ewe24

Dzielnicowy prowadził szkolenie z pierwszej pomocy w Szkole Podstawowej w Niwiskach

265-204118
fot. KPP Wieruszów

W Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca dzielnicowy z wieruszowskiej komendy prowadził szkolenie z dziećmi w Szkole Podstawowej w Niwiskach. W trakcie prowadzonych zajęć mundurowy uczył jak prawidłowo wykonywać masaż serca, oraz przekazywał informację na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca.

Wczoraj 16 października 2024 roku w Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca wieruszowscy policjanci spotkali się z uczniami w SP w Niwiskach. Celem tego spotkania było zwiększenie świadomości na temat znaczenia ratowania życia poprzez prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez np. świadków zdarzenia. Funkcjonariusz posiadający przeszkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy edukował uczniów jak poprawnie prowadzić masaż serca. Informował również, że zwykle nim dojedzie karetka minie kilkanaście minut, a podjęcie czynności masażu serca zwiększa szanse przeżycia chorego. Mundurowy podkreślali dlaczego tak ważna jest znajomość schematu (RKO).

Pamiętajmy o podstawowych zasadach resuscytacji, które każdy z nas powinien znać:

  • najpierw należy ocenić stan osoby nieprzytomnej i zawołać pomoc lub zadzwonić po karetkę;
  • trzeba sprawdzić, czy osoba reaguje na bodźce, czy jej drogi oddechowe są udrożnione i czy oddycha;
  • jeżeli klatka piersiowa się nie porusza i nie czujemy powiewu powietrza pod nosem, to należy przejść do przywracania akcji serca;
  • w resuscytacji dorosłych stosunek uciśnięć klatki piersiowej do liczby oddechów wynosi 30:2, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy;
  • udzieci zalecane jest 15 uciśnięć na 2 oddechy.


Pamiętajmy, że RKO możemy przerwać jedynie w przypadkach:

  • przybycia służb ratowniczych i przejęcia działań;
  • powrotu oznak krążenia (oddech, poruszanie się, kaszel, grymas bólu podczas uciskania);
  • pojawienia się zagrożenia w bliskim otoczeniu prowadzenia akcji ratowniczej;
  • wyczerpaniu sił osób ratujących.


Bez względu na nasze obawy pamiętajmy, że podjęcie się uciskania klatki piersiowej w przypadku nagłego zatrzymania krążenia powoduje, że szansa na przeżycie wzrasta aż trzykrotnie.

Źródło: KPP Wieruszów