Dodatek węglowy staje się faktem! Prezydent podpisał ustawę. Dla kogo i na jakich zasadach 3 tys. zł? [Wzór wniosku]

dodatek-
Maciej Biedrzycki KPRP; Pixabay

Dodatek węglowy staje się faktem. W czwartek, 11 sierpnia, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Kto, na jakich zasadach i gdzie będzie mógł złożyć wniosek o 3 tysiące złotych? Podpowiadamy, w załączniku tego artykułu znajdziesz też wzór stosownego wniosku.

Dodatek węglowy - dla kogo?

Dodatek węglowy to 3 000 zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Dodatek będzie przysługiwał osobom, które nie skorzystały ze wcześniejszego mechanizmu wsparcia, jakim była możliwość zakupu węgla po cenie 996,60 zł brutto za tonę, ale co równie istotne wysokość dochodów wnioskującego nie ma znaczenia.

Dodatek węglowy - gdzie składać wnioski?

Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, będzie można składać do gminy właściwiej na miejsce zamieszkania wnioskującego lub korzystając z pomocy środków komunikacji elektronicznej. Wysyłając wniosek on-line ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Wypłata dodatku węglowego jest zadaniem zleconym gminie. W wielu miastach i gminach zadanie to zostanie powierzone miejskim lub gminnym ośrodkom pomocy. 

Dodatek węglowy - co trzeba zrobić?

Aby otrzymać dodatek węglowy trzeba spełnić dwa istotne warunki. Pierwszym jest złożenie odpowiedniego wniosku osobiście w punktach uruchomionych przez gminy bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej.  Drugim istotnym wymogiem otrzymania dofinansowania jest również wpis źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (deklaracja CEEB).

Z projektu wniosku o przyznanie dodatku węglowym wynika, że wnioskodawca w dokumentach winien wpisać organ, do którego składany jest wniosek o dodatek węglowy, dane osobowe, numer i serię dowodu osobistego, numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazana kwota dofinansowania. Wymagane jest także wskazanie wszystkich osób, które wchodzą w skład gospodarstwa domowego. Wniosek o dodatek węglowy składa się z dwóch części. W pierwszej części wnioskodawca zobowiązany jest do podania podstawowych danych:

  • imię i nazwisko,
  • obywatelstwo,
  • PESEL
  • adres zamieszkania,
  • numeru telefonu oraz adresu e-mail - dane nieobowiązkowe,
  • numer konta bankowego, na które mają zostać wypłacone pieniądze.


Do wniosku trzeba załączyć oświadczenie, w którym należy podać dane członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy oraz informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe (deklaracja CEEB). Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Za fałszywe oświadczenie grozi mandat w wysokości do kilku tysięcy złotych.

Dodatek węglowy - od kiedy wnioski i kiedy wypłata?

Składanie wniosków ruszy w najbliższych dniach sierpnia. Po 15 sierpnia ustawa o dodatku węglowym podpisana w czwartek, 11 sierpnia przez prezydenta trafi do Dziennika Ustaw. Wniosek można składać do 30 listopada 2022 r. i tu bardzo ważna informacja - to termin nieprzekraczalny. Jak zapowiada ustawodawca, dokumenty złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Jak informuje ustawodawca, gminy czas na wypłatę dodatku węglowego mają do miesiąca od dnia złożenia wniosku.


Nazwa pliku: Dodatek-weglowy---wzor-wniosku
Rozmiar pliku: 82 kb
Pobierz plik