Szok! Starsze osoby ofiarami oszustów. Mieszkańcy Wieruszowa stracili 75 000 złotych!

Dodane przez EWE24.net

Wieruszowscy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą "na wnuczka", którzy oszukują osoby starsze. Funkcjonariusze apelują - nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu. O sposobach działania oszustów informujmy i rozmawiajmy z naszymi bliskimi !


Osoby, zwłaszcza w podeszłym wieku mogą stać się ofiarami oszustów. Niejednokrotnie poprzez swoją ufność i nieuwagę osoby starsze w większym stopniu są narażone na działania przestępcze bezwzględnych naciągaczy, którzy nie zważają nawet na widoczną chorobę okradanej osoby lub jej kalectwo czy wiek.


O bezwzględnym, przestępczym działaniu oszustów i naciągaczy na początku lipca 2019 roku przekonała się 81 – letnia mieszkanka Wieruszowa. 4 lipca br. do kobiety zadzwoniła inna nieznana jej kobieta. Oszustka w rozmowie poinformowała 81–latkę, że jej córka potrzebuje pieniędzy na remont i przysyła ją po pieniądze. Gdy pokrzywdzona po „wypłacie" pieniędzy z banku około godziny 13:00 przekazała oszustce 30 tysięcy złotych, w Wieruszowie ślad po kobiecie zaginął.


Do kolejnego wyłudzenia doszło 11 lipca br. w Kaliszu, kiedy to poszkodowany został 85 – letni mieszkaniec Wieruszowa. Tym razem do mężczyzny zadzwoniła rzekoma „wnuczka", która poinformowała 85 – latka, że miała wypadek i oczekuje na pieniądze w Kaliszu. Kiedy po uzyskaniu pieniędzy z banku wieruszowianin dotarł do Kalisza i przekazał 45 tysięcy złotych, ślad po oszuście, mężczyźnie który odebrał pieniądze również zaginął.


Dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o rozwagę i przypominamy, że przestępcy w takich sytuacjach podszywają się pod różne osoby. Często z swoją przyszłą „ofiarą" kontaktują się telefonicznie, wybierając numer telefonu z książki telefonicznej. W przypadku przestępstwa metodą „na wnuczka"rozmówca dzwoniący na telefon stacjonarny przekonuje, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym lub inną bliską osobą z Twojej rodziny. Informuje wówczas, że uległ wypadkowi lub znajduje się w innej trudnej sytuacji i natychmiast potrzebuje pieniędzy, a za chwilę w mieszkaniu lub w innym umówionym wcześniej miejscu zjawi się po nie kolega. W takich przypadkach przestępcy wywierają presję czasu na pokrzywdzonych, którzy często działają pod wpływem emocji.


Apelujemy również do pracowników banków i innych instytucji za pośrednictwem których osoby starsze pozyskują pieniądze w takich sytuacjach, o wrażliwość i reakcję, chociażby przez zwykłe zapytanie osoby starszej o cel wypłacanej dużej sumy pieniędzy. Taki zwykły, ludzki gest może nas uchronić od dużych strat materialnych i niepotrzebnych negatywnych emocji. Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców o zachowanie czujności. Rozmawiajmy z naszymi rodzicami, dziadkami o tym że są osoby które mogą chcieć ich oszukać.


Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat powyższych przestępstw prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Wieruszowie lub najbliższą jednostkę policji. Osoba kontaktującym się zapewniamy anonimowość.


Bądź ostrożny, pamiętaj:

  • jeśli otrzymasz telefon od krewnego o wsparcie finansowe zawsze po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą ;
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące ;
  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę ;
  • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy ;
  • Nie działaj pochopnie pod presją czasu ;
  • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że dzwoniąca osoba nie jest członkiem rodziny, czy prawdziwym funkcjonariuszem natychmiast powiadom Policję dzwoniąc na numer 997 lub 112.


info: KPP w Wieruszowie

Zobacz także

[WIDEO] Dendrolog radzi, jak wybierać ch…

Zbliża się zakończenie projektu "An…

Od jutra duże zmiany w ustawie Prawo o r…

[ZDJĘCIA] W Szkole Podstawowej w Pieczys…

IX Impreza Integracyjna „Śpiewać, tańczy…

Święcą przykładem - chcą zostać policjan…

Urząd Gminy Galewice ostrzega mieszkańcó…

Społeczność szkolna ZSP w Wieruszowie tw…

W piątek kolejne bezpłatne konsultacje n…

[ZDJĘCIA] Dzień Pluszowego Misia - uczni…

Nowy samochód dla OSP ,,Podzamcze”

Włamywacze grasują na terenie powiatu wi…

[ZDJĘCIA] Poznaj miasto z wieruszowskim …

Za nami XV Sesja Rady Powiatu Wieruszows…

Skutki palenia papierosów i ich wpływ na…

Ponownie ruszyła "Wymiana Ciepła…

[ZDJĘCIA] Za nami kolejny Turniej Wiedzy…

Rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego…