[ZDJĘCIA] Niezwykłe spotkania z biologią

​W pierwszy marcowy dzień uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie uczestniczyli w "niezwykłych spotkaniach z biologią". Tym razem poznawaliśmy tajemniczy świat przyrody oglądając wystawę "Fascynujący Świat Pająków i Skorpionów" zorganizowaną przez Wieruszowski Dom Kultury.


W czasie wędrówki pomiędzy oknami wystawowymi - terrariami, wnikliwie obserwując zgromadzone tam okazy zapoznaliśmy się z biologią tych zwierząt.


Skorpiony - znane są przede wszystkim z mrożących krew w żyłach scen filmowych i różnych opowieści. Faktycznie jad niektórych dużych gatunków (osiągających do ok. 16 cm długości) jest niebezpieczny dla człowieka. Należy jednak uznać, że jest w tym wszystkim trochę przesady. Przedstawicieli tej grupy łatwo rozpoznać, ponieważ mają charakterystyczne, potężne nogogłaszczki i wydłużony, segmentowany odwłok. Na jego końcu znajduje się kolec jadowy. Atakujący lub broniący się skorpion próbuje przetrzymać wroga nogogłaszczkami, następnie przegina odwłok nad swoim ciałem i wbija kolec jadowy. Znanych jest ok. 600 gat. zamieszkujących kraje o ciepłym klimacie (małe skorpiony można spotkać nawet w Bułgarii i w Polsce). Zwykle są jajożyworodne, a samice opiekują się potomstwem;


Pająki - stanowią dzisiaj trzon grupy szczękoczułkowców (ok. 20 000 gat.). Zdecydowana większość ma niesegmentowany odwłok połączony ruchomo z głowotułowiem. Szczękoczułki zakończone są pazurkowatymi członami i, podobnie jak nogogłaszczki, nigdy nie tworzą kleszczy. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą są chyba gruczoły przędne umożliwiające wielu gatunkom tkanie pajęczych sieci. Pająki należą do najbardziej drapieżnych zwierząt na świecie. Polują z zasadzki, łapią w swoje sieci lub po prostu gonią wybraną ofiarę. Do krajowych gatunków można zaliczyć np. pająka krzyżaka, maleńkie skakuny, rzadkiego tygrzyka oraz topika. Ten ostatni żyje w płytkich zbiornikach wodnych, gdzie buduje z pajęczyny coś w rodzaju dzwonu nurkowego wypełnionego powietrzem. Z form tropikalnych zwykle wymienia się potężne ptaszniki i tarantule. Wśród pająków częsty jest dymorfizm płciowy i skomplikowane zachowania godowe; Pająki, jak zauważyli już dawni obserwatorzy przyrody, wysuwają swoją nić - z siebie, z własnego ciała. Co też jest pouczeniem dla nas - Jak „swoje dzieło" produkować, z siebie, z własnej istoty, a nie z jakichś zewnętrznych półproduktów i gotowców ? Pająki - okazuje się, że są patronem orginalności do, której stopniowo dążą również nasi Licealiści.


Konieczność uczestnictwa Licealistów w "niezwykłych spotkaniach z biologią" potwierdza wypowiedź Michała, ucznia kl. 1A: ''Moim zdaniem wystawa pająków i skorpionów była niezwykle ekscytującym i emocjonalnym doświadczeniem. Uczniowie naszego liceum mogli podziwiać nieznane dotąd, rzadkie okazy wybranych przedstawicieli tej grupy stawonogów. W specjalnie przygotowanych terrariach mogliśmy nacieszyć się widokiem interesujących zwierząt, a także dowiedzieć się o nich wielu ciekawostek, np. kraj pochodzenia, budowa ciała, czy tryb życia to tylko niektóre informacje podane w charakterystycznych opisach. Wszyscy byliśmy zaskoczeni różnorodnością gatunków, a także czasem ich imponującymi rozmiarami. W pewnym momencie wystawy nie lada gratką było wzięcie na ręce jednego z pająków - tropikalnego ptasznika. Można było poczuć na własnej skórze jego ruch i włochate nogi, gdyż jego włoski ochronne są dłuższe i liczniejsze, przez co pająk wygląda na bardziej ''puchatego''. Wystawa okazała się znakomitym przedsięwzięciem do poznania obcych nam gatunków, a także spędzenia wolnego czasu w miły i edukacyjny sposób. Dla nas były to mile przeżyte chwile, a niektórzy mieli możliwość przełamania własnych lęków przed pająkami.''


Zamieszczone poniżej fotografie pozwalają jeszcze raz odbyć ciekawą podróż w głąb egzotyki. Dziękujemy organizatorom wystawy za niepowtarzalną lekcję biologii, w czasie której mogliśmy zobaczyć niezwykłe gatunki pająków, np. Latrodectus hasselti - kuzynka czarnej wdowy, jeden z najbardziej jadowitych pająków, czy też Theraphosa stirmi - jeden z największych ptaszników oraz skorpionów, np. Skorpion saharyjski - jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków, których na co dzień nie jesteśmy w stanie oglądać.


Oprac.: Ewa Stasik-Żyła

Zobacz także

Podpalił zakład produkcyjny, w którym pr…

Bejda Paweł podsumował kampanię wyborczą…

Policjanci rozmawiali z młodzieżom o bez…

Pijany 17 - latek odpowie za bezpodstawn…

Konkurs plastyczny z okazji stulecia woj…

Uwaga na fałszywe wiadomości dotyczące „…

Tragedia w Łubnicach. 59-latek zasłabł i…

Zbliżają się zawody wędkarskie z okazji …

[ZDJĘCIA] Strażackie Floriany po raz kol…

Tragedia nad zalewem w Bolesławcu. Odnal…

Zbliża się Dzień Dziecka w Wieruszowie. …

Big Cyc i Big Grill w Wieruszowie!

Witold Stępień - Marszałek Województwa Ł…

UWAGA na oszustów! Udają pośredników szy…

Groźny wypadek w miejscowości Krzyż. Trz…

Podaruj nowy dom psiakom ze schroniska. …

Maturzyści z LO walczą o kolejny bardzo …

Za nami spotkanie sołtysów z gminy Wieru…